רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


צמח מספוא ממשפחת הקטניות | ממשפחת הקטניות תשחץ | צמח מספוא | צמח ממשפחת הקטניות מילון

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה ממשפחת הקטניות. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "צמח מספוא ממשפחת הקטניות" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה צמח מספוא ממשפחת הקטניות בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה 
הנכונה.

הקדמה

משפחת הקטניות (Fabaceae), הידועה גם בשם Leguminosae, היא אחת המשפחות הגדולות והחשובות ביותר של צמחים בעלי פרחים. היא מונה למעלה מ-23,000 מינים, ביניהם עשבים, שיחים ועצים, הנפוצים בכל רחבי העולם. משפחה זו ידועה הן בערכה התזונתי הגבוה והן בתכונותיה האקולוגיות הייחודיות.

קטניות: יותר מאשר סתם תוספת

הקטניות הן משפחה עתיקה ומגוונת של צמחים בעלי פרחים, הכוללת כ-700 סוגים וכ-20,000 מינים. הן נפוצות בכל רחבי העולם, וניתן למצוא אותן במגוון רחב של בתי גידול, החל מיערות טרופיים ועד למדבריות צחיחים.

אך הקטניות הן הרבה יותר מסתם צמחים יפים. הן מהוות מקור מזון חיוני לאדם ולבעלי חיים, הן עשירות בחלבון, סיבים תזונתיים וויטמינים, והן משמשות גם כצמחי מרפא וכמקור למספוא.

קטניות: תכונות ייחודיות!

אחת התכונות הייחודיות ביותר של הקטניות היא יכולתן לקבע חנקן אטמוספרי. הן עושות זאת באמצעות חיידקים סימביוטיים החיים בשורשיהן. חיידקים אלה מסוגלים להפוך חנקן מהאוויר לחנקן צמחי, שניתן לשימוש על ידי הצמח לצמיחה והתפתחות.

תכונה זו הופכת את הקטניות לחשובות מאוד לאיכות הסביבה. הן מסייעות להעשרת הקרקע בחנקן ומונעות את הצורך בדשנים כימיים, שהשימוש בהם גורם לזיהום קרקע ומים.

קטניות: עולם שלם של טעמים

אכילת קטניות קשורה למגוון יתרונות בריאותיים. הן עשירות בחלבון, חומר מזין חיוני לבניית תאים ורקמות. הן מכילות גם סיבים תזונתיים, המסייעים לעיכול, לתחושת שובע ולבריאות מערכת העיכול.

הקטניות הן גם מקור מצוין למינרלים וויטמינים רבים, ביניהם ברזל, אבץ, מגנזיום, ויטמין B1 וויטמין B6.

אך יתרון נוסף של הקטניות הוא המגוון העצום של טעמים ומרקמים שהן מציעות. ניתן למצוא קטניות בכל צבע, גודל וצורה, וכל אחת מהן בעלת טעם ייחודי משלה.

מאפיינים בוטניים

פרי התרמיל: המאפיין הבולט ביותר של משפחת הקטניות הוא פרי התרמיל. תרמיל זה, המכיל את זרעי הצמח, נוצר משחלה עילית בעלת עלה שחלה יחיד. צורת התרמיל יכולה להשתנות בין המינים, אך לרוב הוא ארוך ומכיל מספר זרעים.
קיבוע חנקן: תכונה ייחודית נוספת של משפחת הקטניות היא יכולתן לקבע חנקן אטמוספרירי. תהליך זה מתבצע בשיתוף פעולה עם חיידקים סימביוטיים מסוג ריזוביום, החיים על שורשי הצמח. החיידקים קולטים חנקן מהאוויר וקובעים אותו בצורה זמינה לצמח. תהליך זה תורם רבות להעשרת הקרקע בחנקן, יסוד חיוני לצמיחת צמחים.
עלים מורכבים: עלי הקטניות מורכבים, לרוב, מעלעלים או מאונות, ומתאפיינים ביכולת הינתקות מן העלה או מציר העלה. מבנה זה מקנה לעלים שטח פנים גדול יותר, ומשפר את תהליך הפוטוסינתזה.
פרחים: פרחי הקטניות קטנים יחסית, ומתאפיינים בסימטריה דו-צדדית. חלקי הפרח, כגון עלי הכותרת והאבקנים, מסודרים בדרך כלל בחמישה.

חשיבות תזונתית

הקטניות הן מקור מצוין לחלבון, פחמימות, סיבים תזונתיים וויטמינים מקבוצת B. הן תורמות רבות לבריאות מערכת העיכול, מסייעות בשמירה על רמות סוכר תקינות בדם, תורמות לתחושת שובע ומפחיתות את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

דוגמאות לשימושים

תעשיית המזון: הקטניות משמשות במגוון רחב של מוצרי מזון, הן בצורתן הטרייה והן לאחר עיבוד. הן מהוות מרכיב חשוב במטבחים רבים ברחבי העולם, וניתן לצרוך אותן במגוון דרכים: מבושלות, טחונות, קלויות ועוד. דוגמאות לשימושים קולינריים:

  • חומוס: מרכיב עיקרי בממרח חומוס, פלאפל ומאכלים מזרח תיכוניים אחרים.
  • עדשים: מרכיב עיקרי במרק עדשים, תבשילים וקציצות.
  • אפונה: מרכיב נפוץ במרקים, תבשילים וסלטים.
  • שעועית: מרכיב עיקרי במגוון מאכלים מקסיקניים, דרום אמריקאים ואסייתיים.
  • פולי סויה: משמשים לייצור חלב סויה, טופו, רוטב סויה ועוד מוצרים רבים.
  • חקלאות: קטניות רבות משמשות כצמחי מספוא איכותיים, הן בשל ערכן התזונתי הגבוה והן בשל תרומתן לבריאות הקרקע. גידול קטניות תורם להפחתת הצורך בדשנים כימיים, משפר את פוריות הקרקע ומונע סחף.
רפואה: לזרעי הקטניות ישנן תכונות רפואיות רבות. הן משמשות לטיפול במגוון מצבים בריאותיים, כגון יתר לחץ דם, סוכרת, מחלות כלי דם ובעיות
תעשיית התרופות: חומרים פעילים רבים המופקים מהקטניות משמשים לייצור תרופות.
תעשיית הקוסמטיקה: שמנים המופקים מהקטניות משמשים לייצור מוצרי קוסמטיקה שונים.
ייצור ביופלסטיק: חומרים המופקים מהקטניות משמשים לייצור ביופלסטיק, פלסטיק מתכלה המהווה תחליף ידידותי לסביבה לפלסטיק רגיל.

השפעות אקולוגיות

קיבוע חנקן: יכולתן של הקטניות לקבע חנקן אטמוספרי תורמת רבות להעשרת הקרקע בחנקן, יסוד חיוני לצמיחת צמחים. תהליך זה תורם להפחתת הצורך בדשנים כימיים, ומשפר את פוריות הקרקע.
מניעת סחף: מערכת השורשים הענפה של הקטניות מסייעת במניעת סחף קרקע.
מגוון ביולוגי: קטניות רבות הן צמחי מארח חשובים לחרקים וחיות אחרות, ותורמות להעשרת המגוון הביולוגי.

איסור אכילת קטניות בפסח:

מי נוהג? אשכנזים וחלק מבני עדות נוספות.
מה אסור? קטניות, תבלינים וזרעים רבים, כולל אורז.
למה אסור? חשש לעירוב בין קטניות לחמשת מיני דגן.
למה ההגדרה שונה? חלק מהטעמים לאיסור מבוססים על דמיון צורני ולא על הגדרה בוטנית.

דוגמאות: 

קטניות: שעועית, עדשים, חומוס, פול.
תבלינים: כמון, כוסברה, חרדל.
זרעים: פשתן, שומשום.

אתגרים

גזים: צריכת קטניות עלולה לגרום לתופעות לוואי של גזים ונפיחות אצל אנשים מסוימים. ניתן להפחית את תופעות אלו על ידי השריית הקטניות לפני הבישול, בישולן באופן ממושך וצריכתן בכמויות מתונות.

אלרגיות: אנשים הסובלים מאלרגיות למזון עלולים להיות אלרגיים גם לקטניות מסוימות. חשוב לבדוק עם רופא לפני צריכת קטניות אם קיימת אלרגיה ידועה.

לסיכום

משפחת הקטניות היא משפחה חשובה ומרתקת בעלת השפעות רבות על חיינו. הן מהוות מקור מזון איכותי, תורמות לבריאות מערכת העיכול, משפרות את פוריות הקרקע ומסייעות במניעת סחף. צריכת קטניות כחלק מתזונה מאוזנת תורמת לבריאות האדם ולשמירה על הסביבה. בהצלחה !מודעות

פתרון 2 אותיות: מש (סוג של קטניות מאכל)
פתרון 3 אותיות: ניל (צמח ממשפחת הקטניות), פול (צמח מהקטניות)
פתרון 4 אותיות: בוטן, בקיה, דבשה, חמצה, חרוב, טופח, סויה (ממשפחת הקטניות), קידה, רותם, שברק, שיטה, תלתן
פתרון 5 אותיות: אספסת (צמח מספוא), אפונה, חומוס, לוביה (ממשפחת הקטניות), לוטוס, עדשים (זרעי צמח מהקטניות), צאלון, רוביא, שלטית
פתרון 6 אותיות: כרבולת, כרשינה, שעועית, תורמוס (צמח בר)
פתרון 7 אותיות: אחירותם (צמח ממשפחת הקטניות), בוהיניה, גרגרנית
פתרון 8 אותיות ומעלה: תמרהינדי (עץ במשפחת הקטניות)
פתרון של שתי מילים ומעלה: אגוז אדמה, חרוב מצוי, סלק בהמות, עדשה תרבותית, רותם המדבר (שיח ממשפחת הקטניות), שיטה סלילנית
ביטויים דומים: צמח מספוא ממשפחת הקטניות מילון, צמח מספוא ממשפחת הקטניות פירוש, צמח מספוא ממשפחת הקטניות תשחץ, צמח מספוא ממשפחת הקטניות תשבץ, צמח מספוא ומרעה, צמח מספוא ממשפחת הקטניות 6 אותיות, צמח ממשפחת הקטניות 4 אותיות,  צמח מספוא
מחפשים תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
עזרנו לכם למצוא את הפתרון ? תפרגנו לנו בלייק! 
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו