רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


עזרה בתשבץ

תשבצים הם תחביב מהנה ומאתגר, המציע שעות של הנאה. בין אם אתם פותרים חובבים או מקצוענים, ישנם כלים רבים שיכולים לעזור לכם לשפר את כישורי הפתרון שלכם.
במדריך זה, נגלה לכם את סודות פתרון התשבצים, נציג בפניכם מגוון טיפים וטריקים שיעזרו לכם לפתור תשבצים ביעילות, בקלות ובזריזות. 

בין הטיפים שתמצאו במדריך זה, אפשר למנות את:

 • הצעד הראשון בכיבוש התשבצים
 • זיהוי דפוסים וחוקים בתשבצים
 • פיתוח אסטרטגיות פתרון יעילות
 • אסטרטגיית בחירת הגדרות מסוימות
 • יתרון הפוגה קצרה בפתרון

1. עבור מתחילים

הצעד הראשון בכיבוש התשבצים הוא להבין שפתרון תשבץ הוא לא מדד לאינטליגנציה, זאת אומרת, מי שפותר את כל התשבץ לא בהכרח חכם יותר ממי שפותר מעט הגדרות מהתשבץ. ההבדל בין שני הפותרי התשבצים מושפע מכמה יכולות בסיסיות, כגון:
 • ידע מילוני
 • היכרות עם התרבות והחברה שבה נכתב התשבץ
 • היכולת לחשוב מחוץ לקופסה
 • זיהוי הגדרות ודפוסים חוזרים
הרבה מההגדרות חוזרות על עצמן בתשבצים השונים. שינון שלהם ופתירה באופן עקבי תעזור לכם לשמר את המידע בזיכרון. אחת הדרכים היא לכתוב את ההגדרות והתשובות על כרטיסיות. אתם יכולים לשאת את הכרטיסיות אתכם ולהוציא אותן בכל פעם שיש לכם זמן פנוי. 


2. פתרו קודם את ההגדרות הקלות
בתשבץ, כל ההגדרות קשורות אחת לשנייה. כלומר, התשובה להגדרה אחת יכולה להוות רמז להגדרה אחרת. לכן, חשוב מאוד לא לטעות בהגדרות הקלות. טעות קטנה יכולה להוביל לקושי רב בהמשך הפתרון, משום שהיא תפר את הקשר בין ההגדרות.

כאשר מתחילים לפתור תשבץ, כדאי להתחיל מההגדרות הקלות. ההגדרות הקלות הן לרוב פשוטות יותר, ותשובותיהן הן מילים או ביטויים מוכרים. פתרון של ההגדרות הקלות קודם תעזור לכם לרכוש ביטחון בפתרון התשבץ, וכן תאפשר לכם לקבל רמזים להגדרות הקשות יותר. לדוגמה, כששתי הגדרות בתשבץ מצטלבות באותה שורה ועמודה, ניתן לקבל רמז ישיר מההגדרה הקלה להגדרה הקשה. נמחיש זאת באופן הבא: אם נתונות שתי ההגדרות הבאות: "עיר הבירה של ישראל", ו-"עיר בצפון הארץ", התשובה להגדרה הראשונה ידועה לכולם: הרי, שבירת ישראל היא ירושלים. תשובה זו יכולה לספק רמז להגדרה השנייה, זאת במידה והאות י' משובצת בתא השני מתוך ארבע. בכך, הפתרון להגדרה "עיר בצפון הארץ" עשוי להיות "חיפה".


3. הפסקות בזמן פתרון תשבצים 

הפוגה במהלך תשבץ מאתגר אינו סימן לתבוסה - אלא, זהו מהלך אסטרטגי המאפשר למוח שלכם להתאפס ולהחזיר את גמישותו. כאשר אנו מתמקדים עמוק ברמז או הגדרה קשה, אנו עלולים להיות מקובעים, מה שגורם לראות רק פרשנות או נתיב פתרון אחד. היצירתיות שלנו מתחילה "להסתובב במעגלים", והתסכול גובר. 

התרחקות אפילו ל- 5-10 דקות בלבד מביאה פרספקטיבה מחודשת. פעולות כמו: קימה למתוח רגליים, אכילת חטיף, יציאה לטיול קצר בחוץ - כל הפסקה קטנה להתנתקות פיזית ונפשית מאפשרת ליצור קשרים עצביים רעננים. רעיונות חדשים יכולים לבעבע ללא מאמץ, ולאחר החזרה לתשבץ אתם עלולים לפתח תובנות חדשות בהקשר להגדרות שלא הצלחתם לפענח.
הסיבה לכך היא שמאמץ מודע מתמשך חוסם את האסוציאציות החופשיות ואת זיהוי הדפוסים המאפשרים לפתור בעיות קשות באמצעות חשיבה יצירתית. ההתרחקות מאפשרת לחלקים הלא מודעים המפוזרים במוח שלכם לבצע קפיצות אינטואיטיביות שפוקוס מודע לא יכול.  

4. עיפרון אינו מיועד רק לתלמידים בכיתות הנמוכות

כאשר אתם פותרים תשבץ או תשחץ, עדיף להשתמש בעיפרון ומחק במקום בעט. בדרך זו, תוכלו בקלות למחוק את הטעויות שלכם ולבצע שינויים תוך כדי. יתרה מכך, שימוש בעיפרון ומחק מאפשר לכם להתנסות בשילובי אותיות שונים מבלי להתחייב אליהם.

אם אתם לא בטוחים מהי התשובה להגדרה מסוימת, אתם יכולים לכתוב מספר אפשרויות בעיפרון, לאחר הכתיבה, תוכלו לנסות לפצח את ההגדרה הסמוכה על סמך מה שכתבתם. ניסוי וטעייה אלו יעזרו לכם להתקדם בתשבץ. במידה ושיבצתם אות לא נכונה הרצף הפתרונות ייקטע ותצטרכו למחוק ולנסות לכתוב אות מתאימה אחרת. עם קצת אסרטיביות ושלילת האותיות שאינן נכונות תוכלו להגיע לפתרון המיוחל, מה שיקדם במסע מילוי המשבצות הריקות באותיות הנכונות.

להלן כמה טיפים נוספים לשימוש בעיפרון ומחק בפתרון תשבצים:

 • כתבו בעיפרון ברכות. זה יקל על המחיקה.
 • השתמשו במחק שאינו מתיישב על קצה העיפרון. נוח יותר לעבוד עם מחק חיצוני.
 • אל תחששו למחוק (גם כמה וכמה פעמים). זה חלק מהתהליך של פתרון תשבצים.

לאחר שתתרגלו זמן רב, ותחושו ביטחון, תוכלו להיפרד מהעיפרון והמחק ולהתקדם לפתרון בעזרת עט.


5. הזמן של ההגדרה כרמז לפתרון

בנוסף למשמעות של ההגדרה, הזמן שלה יכול לשמש כרמז בפני עצמו. לדוגמה, אם ההגדרה בתשבץ היא בזמן עבר, התשובה עשויה להיות מילה או ביטוי בזמן עבר.

דוגמאות:

ההסבר הוא שהזמן של ההגדרה מציין פעולה שהתרחשה בעבר. לכן, התשובה תהיה גם היא בזמן עבר ובאותו הגוף . כמו הגדרות בזמן עבר, גם כאלו בזמן הווה יכולים לשמש כרמז לפתרון. אם ההגדרה בתשבץ היא בזמן הווה, התשובה עשויה להיות מילה או ביטוי בזמן הווה.

דוגמאות:

בדומה להסבר של הגדרות בזמן עבר, כאן תתאים התשובה "מכהן". כי האות התחילית מ' מציינת שהפעלים כ.ה.ן או פ.ר.ח הם בזמן "הווה". עם מעט תרגול, ניתן להשתמש בכלל זה כדי לעזור לפתור תשבצים בצורה מהירה ויעילה יותר. אם אתם מצליחים לזהות מהו הזמן בהגדרה, תוכלו לפתור את ההגדרה בקלות רבה . הזמנים הפופולריים בהגדרות הם עבר והווה.

6. פשוט להסתכל בתשובות

אנשים רבים מטילים וטו על חיפוש תשובה להגדרה, מה שפשוט לא נכון! יציאה למסע של פתרון תשבץ הוא לא רק בדיקת ידע כללי אלא מסע של הרחבת הידע. בניגוד לתפיסה המוטעית שחיפוש תשובות מפחית את האתגר, הוא למעשה משפר את החוויה הכוללת. היופי של תשבצים טמון ביכולתם להציג לכם מילים, משמעויות ועובדות חדשות.

מקובל לחלוטין להתייעץ עם מקורות חיצוניים כאשר מתמודדים עם הגדרה לא מוכרת, מה שהופך את תהליך הפתרון לפעילות לימודית מרתקת. עם זאת, חשוב לא לנקוט בחיפזון בחיפוש אחר תשובות. המהות האמיתית של ההרפתקה בפתרון התשבצים היא להתמודד עם ההגדרות, לנסות לפתור אותם באופן עצמאי. שמרו את החיפוש אחר תשובות רק כאשר תגיעו למבוי סתום, לאחר שניסיתם את כל ארסנל הכלים. לחשיפת תשובה להגדרה אחת יש פוטנציאל לאפקט דומינו, ולגרור מפל של גילויים עבור ההגדרות הבלתי פתורות שנותרו. תשובה אחת תדרבן אתכם לפתור את ההגדרות האחרות. גישה אסטרטגית מכוונת זו לא רק מקיימת את האתגר הגלום בתשבץ אלא גם הופכת את החוויה למסע גילוי משמח, בדומה למציאת חלק חסר המשלים את הפאזל המורכב של המוח.

לסיכום

שליטה בתשבצים דורשת גישה אסטרטגית, מה שהופך אותה לנגישה ומהנה לפותרים בכל הרמות. למתחילים, ההבנה שפתרון תשבצים אינו מדד לאינטליגנציה אלא שילוב של מיומנויות שונות היא חיונית. האסטרטגיות שנדונו במדריך כמו: להתחיל עם ההגדרות הקלות, הפסקות לזמן מה ושימוש בעיפרון לצורך ניסויים תורמים לפתרון יעיל. נטיית הזמן בתוך התשבץ, בין אם בזמן עבר או הווה, משמשת כרמז רב ערך. באופן כללי, טיפים אלו, כאשר מיישמים אותם עם תרגול, יכולים לשפר את היעילות וההנאה שלכם בפענוח העולם המורכב של תשבצים. בהצלחה !

רוצים לקרוא עוד? כנסו למאמרים:

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו