רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


תרנגול | תרנגול תשבץ | תרנגול מילון

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה תרנגול. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "תרנגול" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה תרנגול בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

מוצא ותולדות ביות התרנגול

תרנגול הבית, הידוע במינוח המדעי כ"גאלוס גאלוס דומסטיקוס", הוא צאצא מבוית של תרנגולי הבר שמקורם באזורים כמו דרום-מזרח אסיה, הודו וסין. לפני כ-8,000 שנים החלו בני האדם בתהליך הביות מכוון של תרנגולי הבר, בעיקר למטרות של מזון (בשר וביצים). בשלבים הראשונים, הביות התמקד בהרגעה של התרנגולים ושינוי האופי הפראי שלהם. מאוחר יותר, החל תהליך הברירה המלאכותית לקידום תכונות רצויות שונות בתרנגולים המבויתים.

יכולות קוגניטיביות ובעלות חיים חכמים

למרות התדמית הפשוטה של התרנגול, מחקרים מראים שמדובר בבעלי חיים חכמים למדי בעלי יכולות קוגניטיביות מפתיעות. תרנגולות הוכיחו יכולת שליטה עצמית וציפייה לתגמול עתידי, וכן יכולת זיהוי עצמית במראה. הן מפגינות תפיסה מרחבית מורכבת ויכולת למידה והסקת מסקנות מהסביבה. בנוסף, נמצאו ראיות לביטויים של אמפתיה והבעת רגשות אצל תרנגולים, כגון תגובה למצוקת אפרוחים ויכולת אבחנה של קריאות שמחה או תסכול.

תעשיית התרנגולים לבשר ולביצים

בעידן התעשייתי הנוכחי, התרנגולת שימשה להתמקדות בשתי תעשיות עיקריות - תעשיית הבשר ותעשיית הביצים. בתעשיית הבשר, מגודלים בעיקר גזעים כמו קוב ורוס המאופיינים בגדילה מהירה עד גיל 35 ימים. לעומת זאת, בתעשיית הביצים נהוג לגדל גזעים כמו הייליין, לומן ואיזה-בראון שמיוחדים בתפוקה גבוהה של ביצים. תעשיות אלו כרוכות בשיטות גידול אינטנסיביות כמו לולי סוללה וכלובי הטלה, השרה כפויה להארכת תקופת הביוץ ועוד. בעיות התנהגות כמריטת נוצות וקניבליזם הן תופעות שכיחות כתוצאה מתנאי הגידול הצפופים והלא-טבעיים.

גזעים וזנים - תרנגול גזעי ובלאדי

קיימים מאות גזעים וזנים שונים של תרנגול הבית, כשכל גזע מאופיין ביכולות וצרכים ייחודיים. גזעים מסורתיים כוללים את הלגהורן (הטלה), המשי (מזג עדין), ברהמה, קוצ'ין ופליימות' רוק. לעומת זאת, ה"בלאדי" הוא מונח לתרנגולים "מעורבים" שאינם משתייכים לגזע ספציפי. הבלאדי הוא הזן השכיח והעמיד ביותר במזרח התיכון. בחירת הגזע נעשית לפי הצרכים והיעדים השונים - תעשייתיים, חקלאיים ביתיים ואף לתחביבי ספורט ופנאי.

התרנגול ביהדות ובמקורות העבר

הזכרת התרנגול במקורות העבר אינה רבה. בתנ"ך קיימות רמיזות אפשריות בלבד לתרנגול תחת כינויים כמו "שכוי" ו"זרזיר מתנים". בתקופת המקדש, התרנגול נמנע מלשמש כקורבן בשל תכונות האופי התוקפניות והמריבות שלו שאינן הולמות את האווירה הרצויה. עם זאת, במשנה ובתלמוד התרנגול כבר תופס מקום מרכזי במשק ובמטבח היהודי ומכונה "מובחר שבעופות".

מגפת שפעת העופות והסכנה לבני אדם  

שפעת העופות היא מחלה זואונוטית חמורה הנגרמת על ידי נגיפי שפעת עופות עם פתוגניות גבוהה (HPAI). עופות מים כמו ברווזים ואווזים הם מאגר הטבעי לנגיפים אלה שעלולים להדביק עופות משק, בעלי חיים ואף בני אדם. בשנים האחרונות, שפעת העופות צוברת תאוצה והתפשטה לאזורים חדשים תוך פיתוח זנים חדשים שמסוגלים לשרוד ממחזור לחזור. קיים חשש ממוטציה שתקנה לנגיף יכולת העברה יעילה בין בני אדם ותביא למגיפה עולמית קטלנית.  

קרבות תרנגולים - תרבות ומחלוקת

קרבות התרנגולים הם תופעה תרבותית עתיקה יומין שמקורה באירופה. במסגרת אירועים אלו, תרנגולים מתקרבים זה בזה עד שאחד מהם ניצח או נהרג. בעבר, קרבות אלו שימשו לבידור ומקור מזון והכנסה לשכבות העניות. כיום הם ממשיכים להתקיים במדינות רבות, בעיקר בדרום-מזרח אסיה, למרות הביקורת הציבורית וההגבלות החוקיות שמוטלות עליהם.

קרבות תרנגולים סובלים מהתנגדות רבה בקרב ארגוני זכויות בעלי חיים בשל האכזריות והסבל הכרוך בהם. יחד עם זאת, תומכי התופעה טוענים שמדובר במסורת תרבותית ארוכת שנים עם חשיבות היסטורית משמעותית. כמו כן, הוצעו דרכים להמתקת הקרבות כמו שימוש בציוד מגן והגבלת הפגיעה בתרנגולים. הביטוי "קרב תרנגולים" אף עבר לשפה הכללית כמטאפורה למריבה או ויכוח סוער שמטרתו להרשים קהל צופים.

בסיכומו של דבר

תרנגול הבית הינו בעל חיים ייחודי ומרתק עם השפעה היסטורית, תרבותית וכלכלית עצומה על החברה האנושית. מוצאו הקדום והתפתחותו לעשרות גזעים שונים, יכולותיו הקוגניטיביות המפתיעות, היותו אבן יסוד בתעשיות המזון המרכזיות וקשריו לדת ולפולחנים - כל אלה הופכים את התרנגול לדמות משמעותית ומעניינת. מגפות כדוגמת שפעת העופות וסוגיות כמו קרבות התרנגולים ממשיכים להעסיק את בני האדם ולהציב דילמות חדשות סביב תרנגול הבית וקשריו עם האנושות. בהצלחה !


מודעות

תשובה 2 אותיות: 
תשובה 3 אותיות: גבר  
תשובה 4 אותיות: שכוי   
תשובה 5 אותיות: פרגית (תרנגולת צעירה)
תשובה 6 אותיות: 
תשובה 7 אותיות: 
תשובה (מיוחד מ-8 אותיות):
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

תגובה 1:

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו