רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


אפיקורוס, כופר | אפיקורוס, כופר תשחץ

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה אפיקורוס, כופר. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "אפיקורוס, כופר" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה אפיקורוס, כופר בתשבץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

ההיסטוריה המורכבת של המושג "אפיקורוס" ביהדות

הגדרת "אפיקורוס" ביהדות

המושג "אפיקורוס" בתרבות היהודית הוא כינוי לכופר, למי שאין לו חלק לעולם הבא. אטימולוגית, המילה "אפיקורוס" נגזרת משמו של הפילוסוף היווני אפיקורוס, שהשקפותיו הנוגדות את האמונה באל ובהשגחה האלוהית התפשטו בעולם העתיק. אף שהמקור היווני ברור, בתרבות היהודית התפתחה הגדרה ייחודית למושג זה. התלמוד פירש אותו כמי שמפקיר ומבזה את התורה או את תלמידי החכמים, כלומר מי שחולק על יסודות האמונה היהודית.

אפיקורוס בראי הרמב"ם

הרמב"ם, הפילוסוף והפוסק היהודי המרכזי, הרחיב את ההגדרה של "אפיקורוס". לדעתו, אפיקורוס הוא מי שכופר במהות הנבואה, בנבואת משה רבנו, או שטוען שהאל אינו יודע את מעשי בני האדם, כלומר שאין השגחה אלוהית. עם זאת, הרמב"ם לא הגדיר את האפיקורוס כאתאיסט (המכונה "מין"), אלא כמי שחולק על יסודות האמונה. לדידו, זלזול בתורה או בחכמים הוא רק מקרה פרטי של אפיקורסות בכללותה.

אפיקורוס בראי הפילוסופיה היוונית

על מנת להבין טוב יותר את המושג "אפיקורוס" ביהדות, חשוב להכיר את תורתו של הפילוסוף היווני אפיקורוס עצמו. אפיקורוס סבר כי מטרת הפילוסופיה היא להשיג שלוות נפש ולהימנע מסבל. הוא האמין שהחומר מורכב מאטומים בתנועה, ודחה את הדטרמיניזם ואת האמונה באלים מתערבים בענייני האדם. בניגוד לתדמית הנפוצה, אפיקורוס לא דגל בנהנתנות גרידא, אלא בחיי פשטות, צניעות וישרות כדרך להגעה לאושר אמיתי.

אפיקורוס בתרבות המערבית

בתרבות המערבית, המילה "אפיקורואי" התפתחה לתאר נהנתנות וגרגרנות בלתי מרוסנת. אך זוהי תפיסה חלקית ומוטעית של תורתו של אפיקורוס. למעשה, הוא ראה בהנאות החושים רק אמצעי להגעה למנוחת הנפש, ולא תכלית בפני עצמה. ביקורת זו על אפיקורוס מבוססת על הבנה חלקית של משנתו, והיא מתעלמת מהיבטים נוספים בפילוסופיה שלו, כמו הדגש על חברות, בריאות והימנעות מכאב.

השימוש בביטוי "אפיקורוס" בימינו

בשיח הישראלי העכשווי, המושג "אפיקורוס" ממשיך לשמש כביטוי לכופר או למי שחולק על יסודות האמונה. לעתים הוא משמש גם לתיאור אנשים בעלי נטייה לנהנתנות או אדישות דתית. עם זאת, ניכר ניסיון להעמיק בהבנת משנתו של אפיקורוס ולהבחין בין הביקורת על תפיסותיו לבין השימוש בשמו כביטוי גנאי. הדיון על אפיקורוס מעלה שאלות מעניינות בנוגע ליחסי דת, פוליטיקה ותרבות בחברה הישראלית.

"אפיקורוס" כאתגר או הזדמנות?


בחברה הדתית, המושג "אפיקורוס" נתפס בדרך כלל כאיום ומקור לחשש. הרי מדובר בביטוי שמזוהה עם כפירה ואי-אמונה, לכאורה הפוכים לערכי הדת והאמונה. אך האם ייתכן שדווקא בהתמודדות עם "אפיקורוס" טמונה הזדמנות חשובה?

בעידן של ספקנות וביקורתיות, אין להתעלם מקולות החולקים על האמונה המסורתית. במקום להדוף אותם בתור "כופרים", ייתכן שדווקא ההקשבה והפתיחות לדעות השונות יכולה להעשיר את השיח הדתי. הכרה בזכותם של אחרים להטיל ספק ולהביע דעות חלופיות יכולה לאפשר דיאלוג אמיתי בסוגיות של אמונה, מוסר וחברה.

כמובן, זו גישה לא פשוטה. היא דורשת אומץ ופתיחות, ולעיתים אף מחיר אישי. אך אם נצליח להתמודד עם האתגר ה"אפיקורי" מתוך סקרנות ואמפתיה, אולי נוכל לגלות בו הזדמנות לחידוש ולהעמקה של האמונה והמחשבה הדתית. לא בדחייה, אלא בדיאלוג טמונה השאיפה להבנה עמוקה יותר.

לסיכום 

המאמר סקר את ההיסטוריה המורכבת של המושג "אפיקורוס" ביהדות, החל מהגדרתו התלמודית ועד לפרשנותו המודרנית. נבחנו השוני בין התפיסה היהודית לבין משנתו המקורית של הפילוסוף היווני, וכן ההשתלשלות של המושג בתרבות המערבית. בסופו של דבר, "אפיקורוס" מציב אתגר מתמשך להתמודדות עם ביקורת על האמונה, אך גם אפשרות לדיאלוג פורה בין עמדות שונות. למעוניינים להעמיק בנושא, מומלץ לקרוא את הכתבים המקוריים של אפיקורוס, כמו גם את פרשנותו של הרמב"ם והדיונים העכשוויים סביב מושג זה. בהצלחה !מודעות
פתרון 2 אותיות:
פתרון 3 אותיות: מין
פתרון 4 אותיות:
פתרון 5 אותיות:
פתרון 6 אותיות:
פתרון 7 אותיות:
 אתיאיסט 
פתרון 8 אותיות ומעלה:
פתרון שתי מילים ומעלה:

ביטויים דומים: אפיקורוס, כופר תשחץ, אפיקורוס, כופר מילון, מה זה אפיקורוס, כופר?, אפיקורוס, כופר מילה נרדפת, אפיקורוס, כופר 3 אותיות, אפיקורוס, כופר תשבץ
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו