רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


מסוגי הרעלים | מסוגי הרעלים תשחץ

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה מסוגי הרעלים. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "מסוגי הרעלים" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה מסוגי הרעלים בתשבץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

מבוא לרעלים

רעלים הם חומרים, לרוב ביולוגיים או כימיים, העלולים לגרום לפציעה, מחלה או מוות באורגניזמים דרך תגובות כימיות או פעילויות מולקולריות אחרות. ההבחנה בין רעלים לרעלנים אינה תמיד חד-משמעית, ולעיתים אף מדענים מתקשים להבדיל ביניהם. רעלים יכולים להשפיע על מערכות גוף ספציפיות או לגרום לנזק אקולוגי ארוך טווח. רעלים רבים נוצרים מזיהום סביבתי או משימוש בחומרים כמו חומרי הדברה. ישנם דרכים שונות לבדיקת עוצמת הרעלים, כאשר שיטת LD50 היא הנפוצה ביותר. במאמר זה נדון בשלושה רעלים קטלניים במיוחד: ציאניד, סארין וריצין.

ציאניד: קטלני ומסוכן

ציאניד הוא תרכובת כימית רעילה המכילה את היון הקרוי קבוצת ציאנו (C≡N). קבוצת הציאנו נוטה להיקשר ליוני ברזל במערכת הנשימה התאית, מה שמונע מהתאים לייצר ATP, ובכך משבש את יכולתם לייצר אנרגיה. הרעילות של ציאניד נובעת מהקשר החזק שלו למתכות, במיוחד לברזל תלת-ערכי. תרכובות הציאניד נפוצות בטבע, וניתן למצוא אותן בכמויות מזעריות ברוב הפירות. עם זאת, בכמויות גדולות יותר, הציאניד קטלני מאוד. לדוגמה, 7 מיליגרם של ציאניד מסוגלים להרוג אדם בוגר תוך שניות ספורות. בנוסף, מימן ציאנידי (HCN) שימש בעבר ככלי להשמדה המונית, כגון במחנות הריכוז בשואה.

סארין: גז עצבים קטלני

סארין הוא תרכובת אורגנית על בסיס זרחן המשמשת כגז עצבים קטלני ביותר. בצורתו הנוזלית הוא חסר צבע וריח, ומתאדה בקלות בטמפרטורת החדר. השפעת הסארין על מערכת העצבים היא קטלנית – החומר חודר דרך מערכת הנשימה ואף דרך העור, ומדכא את האנזים אצטילכולין אסטראז. כאשר פעילות האנזים נפגעת, מצטבר אצטילכולין במערכת העצבית, וגורם לכיווץ בלתי פוסק של השרירים, מה שמוביל לקשיי נשימה, עוויתות ולבסוף מוות בחנק. חשיפה לכמות זעירה של סארין יכולה לגרום למוות תוך דקות ספורות. במהלך מלחמת העולם השנייה פותחו ארבעה גזי עצבים, כולל סארין, על ידי גרמניה, אולם השימוש בהם במלחמה היה מוגבל.

ריצין: רעל חלבוני קטלני

ריצין הוא חלבון רעיל המופק מקליפתם של זרעי צמח הקיקיון המצוי. הרעילות של ריצין גבוהה פי אלפי מונים מארסים שונים כמו ארס נחש הקוברה וציאניד. ריצין פוגע בסינתזת החלבונים בריבוזומים של תאים איקריוטיים, וגורם להרס ה-RNA בתאים, מה שמוביל להמוליזה של תאי הדם האדומים ולפגיעה בכלי הדם, במעיים ובקיבה. החומר פוגע בבליעה, בשאיפה ובהזרקה. אחד השימושים הידועים בריצין היה במהלך המלחמה הקרה, כאשר השירות החשאי הסובייטי השתמש בריצין להתנקש בחיי גאורגי מרקוב בלונדון. לאחרונה, התגלו מעטפות שהכילו ריצין ונשלחו לנשיאי ארצות הברית ברק אובמה ודונלד טראמפ.

דרכי פעולה והשפעות

רעלים כמו ציאניד, סארין וריצין פועלים בדרכים שונות, אך כולם קטלניים מאוד. ציאניד משפיע על מערכת הנשימה התאית על ידי קישור לברזל, מה שמונע ייצור אנרגיה בתאים. סארין פוגע במערכת העצבים, גורם לשיתוק שרירים ומוות בחנק. ריצין הורס את ה-RNA בתאים ומונע סינתזת חלבונים, מה שמוביל להרס תאים ולפגיעה חמורה במערכות הגוף. כל אחד מהרעלים הללו הוא קטלני במינונים זעירים וגורם למוות מהיר אם לא מטופל מיידית.

השפעה אקולוגית ושימושים

בנוסף להשפעה על בני אדם, לרעלים כמו ציאניד, סארין וריצין יש השפעה אקולוגית נרחבת. ציאניד יכול לזהם מקורות מים ולהשפיע על מערכות אקולוגיות שלמות. סארין יכול לגרום למוות המוני של בעלי חיים אם משתחרר לסביבה. ריצין, עקב הרעילות הגבוהה שלו, יכול להשפיע על חיות רבות וגם על צמחים. עם זאת, הרעלים הללו גם מנוצלים למטרות שונות. ציאניד משמש בתעשיית הכרייה והאלקטרוניקה, סארין פותח במקור כחומר הדברה, וריצין נחקר לשימושים רפואיים שונים למרות הרעילות שלו.

מסקנות וצעדים להבטחת הבטיחות

השימוש ברעלים כמו ציאניד, סארין וריצין מצריך זהירות מרבית ומודעות לסכנות הכרוכות בהם. יש להגביר את הפיקוח והבקרה על השימוש ברעלים בתעשייה ובחקלאות, ולהבטיח מניעת שימוש לא חוקי בהם. יש לחקור ולפתח דרכי טיפול יעילות יותר למקרי הרעלה ולפעול להפחתת הסיכון לחשיפה לא מכוונת. מודעות והבנה של אופן הפעולה והשפעות הרעלים הללו יכולה להציל חיים ולמנוע אסונות סביבתיים ובריאותיים חמורים. בהצלחה !מודעות
פתרון 2 אותיות:
פתרון 3 אותיות:
פתרון 4 אותיות: 
ארסן (יסוד רעיל ביותר) 
פתרון 5 אותיות: סארין, ריצין 
פתרון 6 אותיות: סולנין, פוספין (גז רעיל ביותר), ציאניד
פתרון 7 אותיות:
פתרון 8 אותיות ומעלה:
סטריכנין (מסוגי הרעלים)
פתרון של שתי מילים ומעלה: נתרן אזיד (תרכובת רעילה)

ביטויים דומים: מסוגי הרעלים מילה נרדפת, מבה זה מסוגי הרעלים?, מסוגי הרעלים מילון, מסוגי הרעלים 8 אותיות
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו