רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


אבי שאול | אבי שאול תשבץ

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה אבי שאול. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "אבי שאול" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה אבי שאול בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

הרקע ההיסטורי של עם ישראל לפני שאול המלך

לפני עלייתו של שאול המלך, נמצא עם ישראל במצב של חוסר מנהיגות מרכזית למשך תקופה ארוכה של מאות שנים. זו הייתה תקופת השופטים, שבה מנהיגים שבטיים מקומיים, הנקראים "שופטים", עלו בזמני מצוקה והובילו מגויסים מהשבטים השונים במערכות צבאיות עונתיות. עם סיום המשימה הצבאית, חזר כל שופט לשגרת חייו הפרטית ולא נותרה מנהיגות מתמשכת. השופטים לא הצליחו ליצור ממשל יציב וריכוזי, והפער בין השבטים נשמר. יתר על כן, לעיתים פרצו אף מלחמות אחים בין השבטים השונים, בשל חוסר שיתוף הפעולה והתיאום ביניהם.

עם זאת, מהמקורות המקראיים עולה שהיה לשבטי ישראל מרכז דתי משותף וידוע בעיר שילה. מרכז דתי זה שימש כמוקד לאחדות הלאומית במידת מה, אך בסופו של דבר חרב גם הוא במלחמה עם הפלשתים, כוח השלטון הזר שאיים על ההתיישבות הישראלית באזור. יש לציין שהמקרא אינו מפרט את תאריך חורבנו המדויק של מרכז שילה.

טקסי המלכת שאול - הליך מרתק ומשולש

המקרא מתאר את הליך המלכת שאול באופן ייחודי שכלל שלושה טקסים נפרדים. הטקס הראשון היה טקס סודי, בו משח שמואל הנביא את שאול למלך בגג בקצה העיר. בטקס זה ניבא לשאול על שלושה אירועים עתידיים שיתרחשו בדרכו חזרה, ובהם פגישתו עם קבוצת נביאים שתגרום לו להתנבא גם הוא - מקרה שהוליד את האמרה הידועה "הגם שאול בנביאים?".  

הטקס השני היה טקס פומבי יותר ומרשים, בו כונסו כל שבטי ישראל למקום אחד. שם נערכה הגרלה שבסופה יצא שמו של שאול כמלך הנבחר. המקרא מציין שבטקס זה בלט שאול במראהו הגבוה וההדור "משכמו ומעלה" מעל כל העם - רמז לגבורתו הרוחנית והגופנית.

הטקס השלישי והחגיגי ביותר התקיים לאחר שהמונים יצאו עם שאול כנגד העמונים שאיימו על יבש גלעד. לאחר הניצחון המזהיר על האויב, הכריז שמואל באסיפה גדולה על המלכת שאול באופן רשמי, וקיים טקס של שלמים בשם כל העם לחגוג את המאורע ההיסטורי החשוב.

חזון לממלכה מאוחדת - מלחמות ונצחונות

כשעלה לשלטון, היה חזונו של שאול לייצב את גבולות הממלכה ולאחד את השבטים תחת ממלכה מרכזית וחזקה. לשם כך הקים צבא סדיר ראשון מסוגו, שבמרכזו עמד שליש של החיילים בפיקודו הישיר של בנו יהונתן. בתחילת דרכו, לאחר מעשה ההתנכלות של הפלשתים בגבעה, היה צבאו קטן ומונה 3,000 איש בלבד. עם זאת, בהמשך דרכו הוא הצליח לצבור נצחונות מפתיעים מול כוחות עוינים גדולים פי כמה וכמה.

הניצחון המרשים הראשון היה במלחמת מכמש נגד הפלשתים, בה נלחם שאול עם חיל קטן של 600 לוחמים בלבד. הודות ללכידתו המוצלחת של יהונתן בנו בקרב "קומנדו" שיצרה בהלה בשורות האויב, הצליח שאול להשיג ניצחון מוחץ.  לאחר מכן ייצב שאול את גבולות הממלכה באזור ההרים של יהודה, שומרון והגליל, כשהוא מנחיל תבוסות קשות לעמים שונים סביב כמו עמלק (עם מקראי) בדרום, עמון ומואב במזרח ופלשתים במערב.

עם זאת, ישנו עם אחד שבו נכשל שאול להשיג ניצחון מוחלט - הפלשתים, שנותרו איום מתמשך ואויב מרצון בכל תקופת שלטונו. הניסיון המרכזי להכריע את הפלשתים התבטא במלחמה בעמק האלה, שבה נערך דו-קרב מפורסם בין גולית הענק לדוד, שזכה להרוג את הפלשתי ולנצח במערכה.

ייחוסו של שאול והקשר לשושלת מרדכי

חשוב לציין את הקשר המשפחתי שמצוין במקורות בין שאול למרדכי, גיבור מגילת אסתר. על פי רשימת היוחסין הארוכה שמופיעה במקרא, שאול היה בנו של קיש, שהיה "איש ימיני" משבט בנימין. במקום אחר בתנ"ך, מתואר מרדכי כ"איש ימיני" משבט בנימין אף הוא. בהתבסס על כך, טענו חז"ל שמרדכי לא היה אלא צאצא ישיר של שאול המלך, בדילוג דורות רבים. יחוס זה מקנה חשיבות והילה רבות לשושלת משפחתו של שאול, ששרידיה הפכו בסופו של דבר לגיבורי עם.  

מערכת יחסים מורכבת עם שמואל הנביא

שמואל הנביא, שמשח את שאול למלך, היה דמות מפתח ביחסיו של שאול בתחילת דרכו. למרות התנגדותו העקרונית לרעיון הממלכה, הוא אכן מילא את פקודת ה' ומינה את שאול למלך. עם זאת, יחסיהם היו מורכבים ועברו תהפוכות לאורך כל תקופת שלטונו של שאול. בעוד שמואל גיחך בהתחלה את שאול והיללו, הוא לא היסס לגעור בו ואף לאיים עליו כאשר חש שזה סטה מדרך הישר. הפסגה הגיעה כשהכריז שמואל על פקיעת מלכותו של שאול בשל חמלתו על אגג המלך העמלקי וליקוט השלל, במקום להשמיד הכל כפי שצווה. החל מרגע זה, נכנסו השניים למתח בל יתואר. 

סיום הקריירה - מרדף מסעיר אחר דוד והמוות בגלבוע

בשלהי תקופת שלטונו, נקלע שאול למרדף ממושך ומותח אחר דוד (דמות מקראית), נער הרפתן שנבחר גם הוא על ידי שמואל למלך במקומו של שאול. דוד נאלץ לברוח מפני זעמו של שאול, שדרש להורגו, וכמעט אך נתפס על ידי המלך הבוגד פעמים אחדות. בסופו של דבר מצא דוד מקלט בארץ פלשתים לתקופה ממושכת, שם נשאר עד למותו של שאול. זה האחרון יצא למערכה אחרונה בהר הגלבוע כנגד הפלשתים, לאחר שנבואה אומרה כי הוא עתיד למות שם. ואכן המערכה הסתיימה באסון עבור ישראל וצבאה נוצח. שאול איבד שם את שלושת בניו, ובסופו של דבר בחר ליפול על חרבו ולמות, לאחר שנפצע קשה מחיצי האויב.  גופתו עברה התעללות על ידי הפלשתים, אך בני יבש גלעד עיר הולדתו נטלו אותה לקבורה מכובדת, לאות הוקרה על תרומתו להצלתם בעבר.

לסיכום, שאול היה המלך הראשון במסורת היהודית, ותקופת שלטונו הייתה רצופה במלחמות והישגים צבאיים מרשימים, אך גם בקונפליקטים ומתחים פנימיים שליוו אותו עד יומו האחרון. דמותו המורכבת הפכה לסמל של דור המעבר מתקופת השופטים לתקופת הממלכה המאוחדת. בהצלחה !מודעות
פתרון 2 אותיות:
פתרון 3 אותיות: קיש (אביו של שאול המלך)
פתרון 4 אותיות:
פתרון 5 אותיות:
פתרון 6 אותיות:
פתרון 7 אותיות:
 
פתרון 8 אותיות ומעלה:
פתרון שתי מילים ומעלה:

ביטויים דומים: אבי שאול מילון, אבי שאול 3 אותיות, מה זה אבי שאול?, אבי שאול פירוש, אבי שאול תשחץ
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו