רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


אצטדיון, זירה למירוצי סוסים | זירה למירוץ סוסים תשבץ | אצטדיון מילון

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה זירה למירוץ סוסים. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "זירה למירוצי סוסים, אצטדיון" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים כדוגמת: ידיעות אחרונות, מעריב או ישראל היום, וגם במגזינים השונים כמו: שבועון לאשה, פנאי פלוס, מוסף 7 ימים ועוד... 
לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה אצטדיון בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

זירת מרוצי הסוסים העתיקה

מקור המונח "היפודרום"

המונח "היפודרום" מקורו ביוונית העתיקה, משילוב המילים "היפוס" שפירושה "סוס" ו"דרומוס" שמשמעותה "מסלול" או "מרוץ". בראשיתו, ההיפודרום היה מסלול קרקע כבושה שימש למרוצי סוסים ומרכבות רתומות בתרבות היוונית הקדומה. המסורת נמשכה לתקופה הרומית, שם ההיפודרום תוכנן כמבנה ארכיטקטוני ייעודי עבור אירועי ספורט ובידור.

הבסיס ההיסטורי: מרוצי סוסים בפעולה

מרוצי הסוסים והמרכבות הרתומות לסוסים נהנו ממסורת ארוכת שנים בעולם היווני והרומי העתיק. הם היוו חלק בלתי נפרד מתרבות הספורט והבידור באותן תקופות. כבר בשנת 680 לפנה"ס, מרוצי סוסים נכללו לראשונה במסגרת המשחקים האולימפיים העתיקים. במהלך התקופה הארכאית והקלאסית, היו מרוצי הסוסים סמל מובהק של האריסטוקרטיה, כיוון שגידול סוסים היה עיסוק יקר ביותר שרק האצילים יכלו להרשות לעצמם.

מבנה ההיפודרום

ההיפודרום הרומי האופייני היה מתחם מלבני גדול ממדים, באורך ממוצע של כ-500 מטרים. במרכזו נמתח מסלול קרקע כבושה מוקף בקירות מגן גבוהים. לאורך הצלעות הארוכות נבנו שורות ספסלים לישיבת קהל הצופים. מבנים אלה יכלו להכיל קהל צופים גדול מאוד שנהנה מחזות מרוצי הסוסים והמרכבות.

תרבות הספורט והבידור בהיפודרומים

בנוסף למרוצי הסוסים והמרכבות, ההיפודרומים שימשו כזירה למגוון רחב של אירועי ספורט, בידור והצגות. היו אלה מרכזי תרבות ראשיים בערים היוונית והרומית, שם התקיימו תחרויות אתלטיות, הופעות גימנסטיות, קרבות גלדיאטורים, משחקי ציד ומחזות תיאטרליים. 

מבני ספורט וצרכנות של תרבות השעשועים הרומית

הורדוס הגדול, מלך יהודה, היה החלוץ בהבאת תרבות השעשועים הרומית למרחב ארץ ישראל הקדומה. בנוסף לתיאטראות ואמפיתיאטראות מסורתיים, הוא בנה שורה ארוכה של היפודרומים מפוארים בערים המרכזיות כמו ירושלים, קיסריה, יריחו ושומרון. מתקנים אלו העניקו לתושבי הערים הגדולות גישה חדשה לתרבות הפנאי והבידור על טהרת הרומאים - תופעה שהייתה זרה כמעט לחלוטין לאוכלוסייה המקומית באותה תקופה. בכך, הורדוס חולל מהפכת צריכה תרבותית בקרב הציבור הרחב בארץ ישראל.

מאפיינים ייחודיים של ההיפודרומים ההרודיאנים

השרידים הארכאולוגיים של ההיפודרומים שהקים הורדוס מגלים מבנים בעלי מאפיינים יוצאי דופן. לדוגמה, בקיסריה נחשף היפודרום בעל המבנה הרומי הטיפוסי. לעומת זאת, באתרים כמו יריחו ושומרון התגלו תוכניות מקוריות ששילבו מסלול מרוצים ארוך, תיאטרון צמוד ומבני משנה נוספים. מגוון זה ממחיש את הגישה הייחודית של הורדוס, שהייתה לצרף יחדיו מרכיבים ממסורות אדריכליות שונות כדי ליצור מתחמי בידור רב-תכליתיים וחדשניים. הוא לא הסתפק בשכפול המבנים הרומיים המקובלים, אלא חידש ויצר מודלים חדשים של היפודרומים ברחבי הממלכה.

ההיפודרום של קונסטנטינופול - המוקד התרבותי של האימפריה

ההיפודרום של קונסטנטינופול היה הרבה יותר ממתקן ספורט לצופי מרוצי הסוסים. הוא שימש כמרכז התרבות והחברה של האימפריה הביזנטית כולה. מעבר לאירועי הספורט, המקום היה זירה למופעים המוניים, טקסים דתיים ואירועים חגיגיים אחרים. הצגות מחזות, קונצרטים מוזיקליים ואף הלוויות קיסריות התקיימו בהיפודרום לנגד עיני צופים רבים. האירועים בזירה זו איחדו את תושבי קונסטנטינופול וחיזקו את הזהות התרבותית הביזנטית המשותפת.

סכסוכים פוליטיים וקבוצות האוהדים בהיפודרום

מלבד היותו במת בידור, ההיפודרום גם שימש כזירה לסכסוכים פוליטיים וחברתיים באימפריה הביזנטית. הקבוצות השונות של אוהדי מרוצי הסוסים, הידועות כ"דִמֵי" (Demes), היו למעשה קבוצות פוליטיות בעלות השפעה רבה. הקבוצות המובילות היו הכחולים (Veneti) והירוקים (Prasinoi), שלעתים שאבו כוח מתמיכת הקיסרים השונים. התחרות הפוליטית בין הקבוצות הייתה עזה ואלימה לעתים, ועוררה מהומות דמים רבות בקונסטנטינופול. המהומות החמורות ביותר התרחשו במרד ניקה בשנת 532, שבמהלכו נהרגו עשרות אלפי אוהדים ידי הכוחות הצבאיים של הקיסר יוסטיניאנוס.

השפעת המורשת על התרבות המודרנית

המסורת העתיקה של זירות למרוצי סוסים והצגות המוניות המשיכה להשפיע על תרבות הספורט והבידור המודרנית. כיום, קיימים מתקנים ספורט רבים הנושאים את השם "היפודרום", כמו ההיפודרום המרכזי במוסקבה שהוקם בשנת 1834 ומארח מרוצי סוסים עד היום. בהצלחה !מודעותפתרון 2 אותיות:
פתרון 3 אותיות: ריס
פתרון 4 אותיות:
פתרון 5 אותיות:
פתרון 6 אותיות:
פתרון 7 אותיות:
 
פתרון 8 אותיות ומעלה:
היפודרום (זירה למרוצי סוסים)
פתרון שתי מילים ומעלה:
ביטויים דומים: אצטדיון, זירה למרוץ סוסים מילון, אצטדיון, זירה למירוצי סוסים פירוש, מה זה אצטדיון, זירה למירוצי סוסים?, זירה למירוצי סוסים 3 אותיות, מה זה אצטדיון ?, זירה למירוץ סוסים מילה נרדפת
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

תגובה 1:

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו