רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


שער, בארמית | שער, בארמית תשחץ

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה שער, בארמית. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "שער (בארמית)" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה שער, בארמית בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

מהו שער ומה תפקידיו?

בפסקה זו נגדיר את המושג "שער" ונסקור את תפקידיו הבסיסיים. שער הוא פתח בקיר, חומה או גדר המקיפים שטח תחום. תפקידו העיקרי הוא למנוע או לבקר את המעבר דרכו, אך הוא עשוי גם לשמש כפריט דקורטיבי בלבד. גודלו של השער יכול לנוע מפתח פשוט ועד למבנה שלם הבנוי ככולו כשער. שערים משמשים למטרות שונות במבנים ושטחים מגוונים, החל מבתים פרטיים ועד לאזורים מבוצרים או ערים שלמות. דוגמה לשער בעל חשיבות היסטורית ואדריכלית היא שער העיר העתיק.

שערי ניצחון: מסורת היסטורית עתיקה

שער ניצחון הוא מבנה מונומנטלי בצורת שער שנבנה במטרה להנציח ניצחון בקרב או במלחמה. מנהג בנייתם מקורו באימפריה הרומית העתיקה, שם הוענק שער ניצחון על ידי הסנאט הרומי למנצחים. שערים אלו נבנו לאורך הוויא סאקרה, הדרך הקדושה שהובילה לפורום הרומי. מבין 21 שערי ניצחון שהוזכרו בכתובים, חמישה נותרו על תילם עד היום - הוותיק שבהם הוא שער הניצחון של אוגוסטוס ברימיני.

שערי ניצחון למטרות נוספות

החל מהמאה השנייה לספירה, החלו להיבנות שערי ניצחון גם להנצחת אירועים שאינם קרבות או ניצחונות צבאיים. דוגמה לכך היא קשת הניצחון באנקונה, שהוקמה להנצחת בניית הנמל בעיר על ידי הקיסר טראיאנוס. שערים כאלה שימשו גם ככלי תעמולה פוליטית וביטוי נאמנות לשלטון, וכמסמנים של גבולות עירוניים ונקודות ציון במרחב. בנוסף, הוקמו שערי ניצחון זמניים לאירועים חולפים שפורקו בהמשך.

שער עלייה למטוס: הכניסה לטיסה

שער עלייה למטוס הוא חלק מבית הנתיבות בשדה התעופה, המשמש לתנועת נוסעים ואנשי צוות אוויר מהבניין אל המטוס ובחזרה. בכניסה לשער ממוקם דלפק ביקורת שמאויש על ידי נציגי חברת התעופה או הנמל, אשר מוודאים שרק הנוסעים הרשומים לטיסה ואנשי הצוות עוברים דרכו בדרכם למטוס. לאחר הביקורת, הנוסעים מועברים למטוס באחת מארבע שיטות עיקריות: גשר עלייה ישיר למטוס, יציאה רגלית מהבניין אל המטוס באם הוא חונה בקרבת מקום, נסיעה באוטובוס למטוס ועלייה אליו דרך מדרגות, או באמצעות טרקלין נייד המצמיד את עצמו למטוס.      

שערים במבנים: כניסה, הגנה ועיצוב

שער של מבנה הוא הפתח בחלק החיצוני שלו, המשמש לכניסה או יציאה ממנו. בנוסף לתפקידו הבסיסי של אפשור המעבר, עשוי השער לשמש גם למניעת כניסה בלתי רצויה או ביקורת על העוברים דרכו. בחלק מהמקרים, השער אף עוצב באופן דקורטיבי כחלק מהמראה החיצוני של המבנה. סוגים שונים של שערים במבנים כוללים שער ראשי, שערי כניסה משניים, שערי צד ועוד. דוגמאות מרשימות לשערים במבנים הם שערי הכניסה לערים עתיקות ובצורות, שזכו לא פעם לעיצוב מונומנטלי ולחשיבות היסטורית ואדריכלית משמעותית.      

השער המתרומם: מנגנון הגנה בימי הביניים

שער מתרומם הוא שער עשוי סורג ברזל או עץ, שהיה חלק מביצורי מבצרים וטירות בימי הביניים. מטרתו הייתה להגן על הכניסה לאזור המבוצר ולמנוע חדירת אויבים פנימה. השער הורם וחסם את הכניסה באמצעות מערכת משקולות או חבלים. לעיתים כלל מנגנון ההגנה שני שערים מתרוממים שאפשרו לכלוא את האויב בחללם, ובו חרכי ירי להגנה עליו מפני התוקפים הכלואים.      

יתרונות השער וחסרונותיו

יתרונם המרכזי של שערים הוא ביכולת לשלוט במעבר פנימה והחוצה מהמבנה או השטח שהם משמשים. הם מאפשרים חסימת כניסה למי שאינו רצוי, אך גם מאידך מונעים יציאה בלתי מבוקרת של בני אדם, בעלי חיים או רכוש. שערים חזקים ומבוצרים היטב מגנים גם על האזור שמאחוריהם מפני חדירת כוחות עויינים. מנגד, שערים דורשים תחזוקה ותפעול קבועים כדי להבטיח את תפקודם התקין. הם עלולים גם להפריע לתנועה חופשית וליצור עומסים ועיכובים במעברים.

שערים בעלי משמעות טקסית או דתית

חלק משערים התפתחו עם הזמן למשאבי תרבות וסמלים משמעותיים. רבים ראו בשער המרכזי של עיר גם סמל לסמכות וריבונות. כך למשל, דגלי מדינות רבות מציגים שערים מונומנטליים או מבצריים כסמל מרכזי בעל משמעות טקסית או לאומית. במסורות דתיות נוצריות, נפוץ השימוש בדימוי השער כמטאפורה לגן העדן או לחיי הנצח. שערים ששרדו ממקדשים ומנזרים עתיקים יכולים לשמש גם כמוקדי עלייה לרגל חשובים במקומות קדושים.

לסיכום

המושג "שער" כולל טווח רחב של משמעויות ודוגמאות: החל ממנגנון כניסה בסיסי ועד לסמל דתי או לאומי משמעותי. מסורות היסטוריות, תרבותיות ודתיות שונות נתנו לשער משמעויות ייחודיות, והשתמשו בו לצרכים שונים - החל מהגנה וביטחון ועד קישוט ארכיטקטוני ותעמולה פוליטית. המאפיינים המשותפים לכולם הם יכולת השליטה והביקורת על המעבר דרך הפתח הנקרא "שער".מודעות
פתרון 2 אותיות:
פתרון 3 אותיות: בבא
פתרון 4 אותיות:
פתרון 5 אותיות:
פתרון 6 אותיות:
פתרון 7 אותיות:
 
פתרון 8 אותיות ומעלה:
פתרון שתי מילים ומעלה:

ביטויים דומים: שער, בארמית 3 אותיות, שער, בארמית תשחץ, שער, בארמית תשבץ, שער, בארמית מילון, מה זה שער, בארמית?
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

תגובה 1:

  1. מדוע כלכך הרבה מילים חסרות שחר במקום לתת פתרון מידי תודה

    השבמחק

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו