רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


מאכל בשרי | מאכל בשרי תשבץ

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה מאכל בשרי. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "מאכל בשרי" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה מאכל בשרי בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

מבוא לחשיבות הבשר

מאז ימי קדם, בשר בעלי החיים שימש כמקור חיוני לחלבונים, ברזל, ויטמינים ומינרלים חיוניים בתזונת האדם. הבשר סיפק לאבותינו הקדמונים את האנרגיה הדרושה להתמודדות עם אתגרי ההישרדות. במשך אלפי שנים, צידה ואכילת בשר השפיעו על התפתחות התרבויות האנושיות וסייעו בהתפשטות האנושית ברחבי כדור הארץ. גם בימינו, בשר ממשיך למלא תפקיד מרכזי בתזונתם של מיליארדי אנשים ברחבי העולם.

סוגי בשר נפוצים ובעלי חיים נוספים

סוגי הבשר הנפוצים ביותר לצריכה הם בשר בקר, עוף, הודו, כבש, חזיר ודגים. עם זאת, בתרבויות רבות נהוג גם לאכול בשר של בעלי חיים נוספים, כמו עזים, סוסים, גמלים, צפרדעים וחיות בר שונות כגון איילים וחזירי בר. במדינות מסוימות באסיה, דוגמת סין, קוריאה וויאטנאם, נמכר למאכל גם בשר כלבים וחתולים, למרות שברוב המדינות חיות אלה נחשבות כחיות מחמד ואכילתן נתפסת כטאבו תרבותי.

תהליך יישון בשר

לאחר שחיטת בעל החיים, הבשר עובר תופעה הידועה כ"צפידת מוות" (Rigor mortis) – התכווצות של סיבי השריר כתוצאה מהיעדר אספקת חמצן ומזון לתאים. כדי להתגבר על כיווץ זה ולרכך את הבשר, נהוג להשרותו בתהליך המכונה "יישון". קיימות שתי שיטות יישון עיקריות: יישון יבש ויישון רטוב. ביישון היבש, הבשר מונח באוויר פתוח בטמפרטורה נמוכה וסביבה לחה למשך כ-15-28 ימים. התהליך גורם לאיבוד משקל כתוצאה מהתאדות נוזלים, אך גם לריכוז של חומרי הטעם בבשר. ביישון הרטוב, הבשר ארוז באריזות ואקום ויושן למשך ימים ספורים בלבד. שיטה זו מהירה וחסכונית יותר.

הקפאת בשר 

הקפאה היא שיטה יעילה לשימור בשר לטווח ארוך. עם זאת, תהליכי ההקפאה והפשרה עלולים לגרום לשינויים במרקם הבשר ולאיבוד נוזלים. קצב ההקפאה הוא גורם חשוב – הקפאה מהירה תגרום להיווצרות גבישי קרח קטנים בתוך סיבי השריר, מה שמקטין את הנזק למרקם. לעומת זאת, הקפאה איטית עלולה לגרום לגבישי קרח גדולים שיקרעו את הסיבים ויגרמו לאיבוד נוזלים רב יותר בהפשרה. לכן, חברות מזון משתדלות להקפיא בשר בשיטות מהירות. טמפרטורת האחסון המומלצת לבשר קפוא היא  18°- עד 23°- מעלות צלזיוס. 

עיבוד בשר וטיפול בו

לשם שמירה על טריות הבשר, שיפור טעמו ומרקמו, נהוג לעבד אותו באמצעות תהליכים שונים כמו הוספת פוספטים (המאפשרים לבשר להחזיק יותר נוזלים), כבישה, הזרקת מים ועיסוי. על פי תקנות משרד הבריאות, "בשר מעובד" מוגדר כ"בשר שעבר תהליך טיפול של כיבוש, הזרקת מים, עיסוי או טבילה במים". ארגון המזון והחקלאות מגדיר שש קטגוריות למוצרים מעובדים אלה, על פי התהליכים שעברו.

שיטות חמות להכנת בשר

קיימות מספר שיטות עיקריות להכנת בשר בעזרת חום: צלייה, טיגון ובישול ממושך. בצלייה, כמו צלי בתנור (רוסטביף) או צלייה בגריל, הבשר נחשף לחום יבש. הצלייה יכולה להיות מהירה יחסית (גריל) או ממושכת יותר (תנור). בטיגון, הבשר מתבשל בשמן או חמאה רותחים, כמו בשניצלים או קציצות. בישול ממושך מתבצע בסירים עם נוזלים כמו מרק או יין, בשיטות כמו צלי קדירה, צלי ברוטב (גולאש) או הרטבה. חשוב לזכור כי החום משפיע על המרכיבים השונים בבשר - החלבונים עוברים דנטורציה, השומנים נמסים והמים מתאדים.

שיטות קרות להכנת בשר 

בנוסף לשיטות החמות, קיימות גם שיטות קרות לטיפול ולהכנת בשר למאכל. אלו כוללות קיצוץ ותיבול הבשר בתבלינים, שמן או חומצים, כבישה (השריית הבשר במלח, תבלינים ומרינדות) וכן ייבוש. שיטות קרות אלה משמשות לא רק להכנת הבשר לצריכה, אלא גם לייצוב ושימור ארוך טווח שלו.

הקשר בין שיטות הכנת הבשר לבין בריאות הצרכן

השיטה בה בשר מוכן משפיעה גם על ערכו התזונתי והבריאותי לצרכן. ככלל, שיטות הכנה קרות כמו כבישה וייבוש שומרות טוב יותר על הרכב המינרלים והויטמינים בבשר. לעומת זאת, בשיטות חמות חלק מהמרכיבים התזונתיים עלולים להתדלדל או להשתנות כתוצאה מהחשיפה לחום. 

למשל, בישול בשר בטמפרטורות גבוהות מאוד (מעל 120°C) יכול לגרום להפחתה בכמות הויטמינים מקבוצת B ובכמות המינרלים הזמינים. כמו כן, חשיפה ממושכת לחום עלולה לגרום לשינויים כימיים בחלבונים ובשומנים שיקשו על עיכולם. מנגד, שיטות כמו צלייה או טיגון קצר משמרות היטב את הערך התזונתי של הבשר.

חשוב לציין כי בשר מעובד לעתים קרובות עשיר במלח, חומרים משמרים וחומרים נוספים שאינם רצויים מבחינה תזונתית. לכן, מומלץ לצרוך גם בשר טרי ולהפחית בצריכת מוצרי בשר מעובדים.

בישול בשר ובטיחות המזון  

חשוב גם להקפיד על בישול בשר כנדרש כדי להבטיח חיסול חיידקים ופטריות העלולים לגרום להרעלות מזון. טמפרטורות הבישול המינימליות המומלצות הן 63°C פנימית לבשר בקר, 74°C לבשר עוף ו-70°C לבשר טלה וכבש. חריגה מטמפרטורות אלו עלולה לסכן את הצרכן.

במקביל, חשוב גם להימנע מחשיפה ממושכת מדי של הבשר לטמפרטורות גבוהות מאוד, שכן היא עלולה ליצור חומרים מסוכנים כמו חומרים מסרטנים פוטנציאליים. לכן, שיטות כמו עישון אוצלייה ממושכת בחום גבוה אינן מומלצות.

מגמות ודרישות חדשות בשוק הבשר

בשנים האחרונות, ניכרת עלייה במודעות הצרכנים לצורך במזון בריא ואיכותי יותר. במקביל, יש גם ביקוש הולך וגובר למוצרים ידידותיים יותר לסביבה. כתוצאה מכך, חלה התעוררות של מגמות חדשות בענף הבשר:

ראשית, יש דרישה גוברת לבשר ממקורות מטופחים באופן אתי ואקולוגי יותר, כמו גידול חופשי ללא תרופות משריות. שנית, צצות טכנולוגיות חדשות ליצירת "בשר מתורבת" במעבדה, ללא צורך בשחיטת בעלי חיים. שלישית, גדל גם הביקוש לתחליפי בשר צמחיים איכותיים יותר.

יצרני הבשר המסורתיים נדרשים כיום להתאים עצמם לדרישות אלו על מנת לשמור על רלוונטיות בשוק המשתנה. בין היתר, הם חייבים להציע מוצרי בשר בריא ואיכותי יותר, ולפעול בשקיפות ובאחריות סביבתית רבה יותר. בהצלחה ! מודעות

תשובה 2 אותיות: לב
תשובה 3 אותיות: כבד, לוף, מוח, עוף, קבב
תשובה 4 אותיות: גולש, חמין, לשון  
תשובה 5 אותיות: אסאדו, גולאש, גירוס, מפרום, נקניק, סטייק (אומצה), סינטה, פרגית, קלופס, קציצה, שניצל (כתיתה
תשובה 6 אותיות: אסקלוף, כנפיים, פסטרמה, קרפצ'יו, שישליק
תשובה 7 אותיות: המבורגר (מאכל בשרי), נקניקיה (מן מאכל בשרי), שווארמה  
תשובה (מיוחד מ-8 אותיות): אוסובוקו  
תשובה  של שתי מילים ומעלה: חורשט סבזי, חזה אווז, טונדה קבב, כבד אווז, כבד קצוץ, מעורב ירושלמי, מרק עוף, סטייק אנטריקוט, סטייק טומהוק, סטייק טרטר, סטייק פרגית, עוף צלוי, צלי בקר, צלי קדירה, רגל קרושה, שקדי עגל
ביטויים דומים: מאכל בשרי תשבץ, מאכל בשרי מילון, מאכל בשרי תשחץ, מאכל בשרי 5 אותיות
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

7 תגובות:

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו