רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


פחד | פחד תשבץ | פחד מילון

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם, קבלנו את ההגדרה פחד . בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש.
ראשית, נסתכל על ההגדרה פחד בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש ארגנו את התשובות לפי סדר האלפבית. 

מבוא - מהו פחד והשפעותיו עלינו

פחד הוא תגובה רגשית וגופנית טבעית ובסיסית המתרחשת אצל בני אדם ובעלי חיים כאשר הם חשים שהם נמצאים בסכנה או נתונים לאיום. זוהי תחושה לא נעימה המתבטאת בתסמינים כמו גוף רועד, הזעה, דופק מואץ, התכווצות שרירים ועוד. פחד יכול להיגרם מחשיפה לגירוי חיצוני ממשי ומסוכן, כמו נוכחות של חיה טורפת או סכנת חיים אחרת. אך הוא יכול גם לנבוע מאיום או סכנה דמיוניים או נפשיים, כמו חרדה מביצוע משימה מסוימת או פחד מכישלון. ככל שהגירוי המסוכן בלתי צפוי, גדול יותר ובלתי שליט, כך תחושת הפחד תהיה חזקה יותר.

חשיבותו של הפחד להישרדות

למרות שפחד הוא תחושה לא נעימה, הוא ממלא תפקיד חשוב בהישרדות של בני האדם והיצורים החיים. הפחד משמש כמנגנון התרעה וגורם ממריץ שמטרתו להרחיק אותנו ממצבי סכנה מידיים או פוטנציאליים. בטבע, הוא היה מונע אותנו מלהתקרב לחיות טורפות ופוגעניות, ממקומות מסוכנים ומפעולות העלולות לסכן את חיינו. כאשר אנו חשים פחד, גופנו עובר שינויים פיזיולוגיים משמעותיים הממריצים אותו למצב של "להילחם או לברוח". הלב פועם במהירות כדי להזרים דם רב יותר לשרירים, הנשימה מתגברת, כלי הדם מתרחבים ועוד - כל אלה במטרה להכין את גופנו להתמודדות פיזית במידת הצורך. היכולת לחוש פחד אפשרה לאבותינו הקדמונים להרחיק עצמם ממצבי סכנה קיצונית, ולכן היא מסייעת להישרדות המין גם כיום.

מנגנון הפחד במוח האנושי

אבל כיצד פועל מנגנון הפחד בגופנו? התהליך הביולוגי והעצבי העומד מאחורי תחושת הפחד מתרחש במערכת העצבים המרכזית שלנו. כאשר גירוי חיצוני מסוכן מזוהה, המידע הזה מועבר לתלמוס הסנסורי במוח. מהתלמוס יוצאים שני מסלולים עצביים במקביל: האחד אל האמיגדלה והשני אל הקורטקס. האמיגדלה היא אזור קטן בצורת שקדית במוח שתפקידו המרכזי הוא לעבד מידע רגשי וגירויים מפחידים. היא אחראית על תגובת הפחד המידית וההרגשה הבהולה של סכנה, וזאת מכיוון שהיא מקבלת את המידע ישירות מהתלמוס ומגיבה במהירות. במקביל, המידע הזה גם מועבר לקורטקס - האזור האחראי על חשיבה, קבלת החלטות ובקרה על התנהגות. הקורטקס מעבד את המידע בצורה קוגניטיבית ומושכלת יותר, ויכול להפעיל עכבות ושליטה על תגובת הפחד.

כיצד אנשים מפתחים פחדים?

למרות שפחד הוא תגובה בסיסית טבעית, פחדים ספציפיים נרכשים ונלמדים תוך כדי חיינו. יש מספר דרכים אפשריות בהן אנשים יכולים לפתח פחדים: החשיפה הישירה והחוויה הטראומטית היא הדרך הקלסית - אם חווינו חוויה קשה ומפחידה, כמו תקיפה או תאונה, נוכל לפתח פחד עז מהמצב או הגורם שהיה מעורב באירוע. דרך אחרת לפתח פחדים היא התניה קלסית, שבה גירוי ניטרלי יחסית מקושר לגירוי מפחיד ועל ידי כך הופך לדבר מפחיד בפני עצמו. למשל, אם אדם חווה טראומה בחדר מסוים, הוא עלול לפתח פחד כלפי אותו מקום גם כשאין סכנה ממשית. 

דרך נוספת לפתח פחד היא העתקת התייחסות, בה אנשים למדו לפחד מדבר מסוים מכיוון שראו שאחרים פחדו ממנו. לבסוף, חשיפה לחומרים תרבותיים או סיפורים על גורמים מפחידים יכולה גם היא לתרום לפיתוח פחדים, אפילו אם לא היינו חשופים אליהם במציאות.

הצד האפל של הפחד - פוביות וחרדות כרוניות

בעוד שתגובת הפחד הזמנית והספונטנית היא תגובה נורמלית וטבעית, פחדים חריגים, קיצוניים ולא רציונליים הנמשכים זמן רב מוגדרים כפוביות והפרעות חרדה. פוביות הן פחדים ממוקדים וקיצוניים מדבר, מצב או מקום ספציפיים, כמו פחד מגבהים, פחד ממקומות סגורים, מזוחלים ועוד. פוביות יכולות להיות כה חריפות עד כדי שיתוק וחרדה קיצונית בנוכחות הגורם המפחיד, וכרוכות בהימנעות ממצבים הקשורים אליו.

חרדה כללית היא מצב דומה אך בו האדם חש פחד כרוני, חסר כיוון ספציפי, המתלווה לחששות ודאגות ממושכות. הפרעות חרדה כוללות חרדה חברתית, הפרעת פניקה, הפרעת דחק פוסט-טראומטית ועוד. הן משבשות את תפקוד האדם ומונעות ממנו לנהל חיים תקינים.

פחד בהקשר החברתי והתרבותי

מעבר להיבטים הביולוגיים והפסיכולוגיים, לפחד יש גם השלכות חברתיות ותרבותיות משמעותיות. רבות מן התגובות והפחדים האנושיים נלמדים דרך ערוצי התקשורת והתרבות שבהם אנו חיים. סרטי אימה, ספרים ויצירות אמנות רבות מציגות דימויים ורעיונות מפחידים המשפיעים על פחדי האדם ותחושותיו.

בנוסף, בחברה האנושית קיימת סטיגמה שלילית כלפי ביטויים חיצוניים של פחד. אנשים הנחשבים כ"פחדנים" נתפסים לעתים כחלשים, לא אמיצים, והדבר עלול להשפיע על מעמדם החברתי. מגדר וציפיות תרבותיות גם משפיעים על התפיסות של פחד - מגברים לעתים מצופה להיות "אמיצים" ולהימנע מלהראות פחד.

מנגד, ישנם גם היבטים חיוביים משותפים לתחושת הפחד בחברה האנושית. פחדים משותפים מאיומים מסוימים יכולים לשמש כגורם מלכד ומאחד אוכלוסיות ותרבויות. סרט האימה האנגלי "המדרון" (The Descent) משנת 2005 מציג כיצד הפחד משותף מלהיתקע במערה עמוקה ומפני היצורים המסוכנים החיים בה, הוא חוויה מפחידה ומלכדת שחוצה גבולות בין הדמויות השונות בסרט.

לסיכום

פחד הוא תגובה רגשית וגופנית תקינה וחיונית, המסייעת לנו להתרחק ממצבי סכנה ולשרוד. למרות זאת, כאשר הפחד הופך לקיצוני, כרוני וחריג הוא יכול להתפתח להפרעות חרדה ופוביות המשבשות את תפקודו של האדם. הפחד משפיע עלינו גם במישורים החברתיים והתרבותיים, ותפיסתו משתנה על פי הקשר ונורמות המגדר והחברה. כיצור חי, תחושת הפחד היא חלק בלתי נפרד מקיומנו האנושי. 

מידע כללי בלבד

חשוב לציין שמאמר זה נועד לספק מידע כללי בלבד ואינו מהווה המלצה מקצועית. כל אדם חווה פחדים באופן שונה, ועל כן חשוב להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך לקבלת אבחון מדויק וטיפול מותאם אישית. בהצלחה !מודעות
פתרון 2 אותיות: חת
פתרון 3 אותיות:
בעת, חיל, חשש
פתרון 4 אותיות: אימה, חרדה, יראה, מגור, מורא

פתרון 5 אותיות: אימים, אימתא, מגורה, פוביה, פניקהתפלצת
פתרון 6 אותיות: זלעפות
פתרון 7 אותיות: 
פתרון 8 אותיות ומעלה:
פתרון שתי מילים ומעלה: חיל ורעדהחרדת אלוהיםפיק ברכיים

ביטויים דומים: פחד 3 אותיות, פחד מילון, פחד פירוש, מה זה פחד?, פחד תשבץ, פחד גדול
מחפשים תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
עזרנו לכם למצוא את הפתרון ? תפרגנו לנו בלייק! 
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!

6 תגובות:

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו