רשמו את ההגדרה, וגלו את התשובה!
מי שאוהב את הפתרונות שלנו, יאהב גם את העמוד שלנו! :-)
עזרנו לכם למצוא את הפתרון החסר? פרגנו לנו בלייק! כי אם אתם חובבי תשבצים ואוהבים לאתגר את עצמכם – זה המקום בשבילכם.
אתר מורדו מכיל מאגר גדול של הגדרות תשבצים ותשחצים המתעדכנים באופן שוטף. לנוחיותכם, לכל הגדרה קיים מגוון רחב של פתרונות לפי סדר האלף בית ומספר המילים.
אז לחצו לייק ולחיצה שנייה לאישור >>

מודעות


דיאלקט | דיאלקט תשבץ | מה זה "דיאלקט" ?

מורדו פתרון תשחצים ותשבצים - כי ידע לא קונים בכסף.
הפעם קבלנו את ההגדרה דיאלקט. בכמה צעדים פשוטים נמצא את הפתרון המבוקש. הביטוי "דיאלקט" יכול להופיע במדור התשחצים בעיתונים היומיים, בשבועונים, בירחונים, בחוברות תשבצים או במגזינים השונים.

לרשותכם ייסדנו את מילון התשבצים - מורדו, שיסייע לכם לפתור את התשחץ במהירות ובקלות. ראשית, נסתכל על ההגדרה דיאלקט בתשחץ, ונמנה את מספר המשבצות המרכיבות את הפתרון. אחר כך נגולל את המסך מטה, ומיד יופיע מאגר של תשובות אפשריות. על מנת להקל על החיפוש שבצנו את התשובות לפי סדר האלפבית. אז למה אתם מחכים - בואו למצוא את התשובה הנכונה. 

מבוא: הגדרת המושג "ניב" והבחנה מהשפה הרשמית

ניב, המכונה גם דיאלקט, הוא וריאציה נבדלת של שפה המשמשת קבוצה מסוימת באוכלוסייה. כאשר שתי קבוצות נחשבות כדוברות ניבים שונים של אותה שפה, הן נמצאות במצב ביניים בין דוברות שפות נפרדות לבין דוברות אותה השפה. ההבחנה בין ניב לשפה היא מטושטשת ותלויה גם בגורמים חוץ-לשוניים כמו פוליטיקה וחברה. קריטריון אפשרי להבחנה הוא יכולת ההבנה ההדדית בין דוברי הניבים השונים.

גורמים ליצירת ניבים וקביעת איזוגלוסות (תופעה מבחינה)

ניבים נוצרים בדרך כלל כתוצאה מהתפצלות קהילה דוברת שפה מסוימת לקהילות משנה, בשל גורמים כגון הבדלי מעמד חברתי, זהות אתנית, מרחק גאוגרפי או חוסר נגישות לתקשורת המונים ותרבות כתובה. ריחוק גאוגרפי מוביל להיווצרות איזוגלוסות - גבולות בין אזורים שבהם מדוברים ניבים שונים של אותה שפה, כמו במקרה של התפשטות השפה האנגלית למרחבי אמריקה.

הניב התקני והשיקולים בבחירתו

במדינות רבות קיים ניב מסוים הנחשב לניב התקני או הרשמי של השפה. הוא נבחר מסיבות שונות כגון היותו הנפוץ ביותר, הקל להבנה, זה שבו נכתבו יצירות ספרות מכוננות או הניב הנהוג באזור בירת המדינה. לבחירת ניב תקני יש שיקולים פוליטיים וחברתיים מלבד שיקולים לשוניים וטכניים של יכולת הבנה והפצה.

סוציולקט ואתנולקט כוריאנטים חברתיים ותרבותיים

סוציולקט ואתנולקט הם שני מושגים קרובים המתארים וריאציה של שפה הנובעת מזיקה לקבוצה חברתית או תרבותית ספציפית ולא רק לאזור גאוגרפי מסוים. סוציולקט מאפיין קבוצות מעמד, גיל או מקצוע, בעוד אתנולקט מציין את הוריאנט השפתי של קבוצה אתנית, כמו במקרה של המבטא הזר של מהגרים. חוקרים סוציולינגוויסטים בוחנים את ההשפעות החברתיות-תרבותיות על היווצרותם.  

הז'רגון כמילון מקצועי ייחודי

ז'רגון הוא מילון ומונחים ייחודיים לתחום או מקצוע מסוים, המשמשים את העוסקים בו לתקשורת יעילה ביניהם אך אינם חלק אינטגרלי מהשפה התקנית. לדוגמה, ז'רגון רפואי, צבאי או טכנולוגי. הוא שונה מסלנג בכך שהוא אינו תוצר של תת-תרבות מובחנת אלא כלי עבודה מקצועי המשלים את השפה הרגילה.

מהו סלנג ותפקידיו בשפה

סלנג הוא שימוש לא תקני בשפה, המאופיין ביצירה של מילים וביטויים חדשים. סלנג משמש כדי לבטא רגשות, עמדות ומושגים שאינם קיימים בשפה התקנית, או כאמצעי הבחנה של קבוצות חברתיות ותת-תרבויות. הוא מאפשר גם לקצר ביטויים ולשנות משמעויות על פי הקשר ועל ידי כך להעשיר את השפה. תת-תרבויות רבות כמו של פושעים, מכורים או קהילת הלהט"ב מפתחות סלנג ייחודי להן.  

סלנג בשפה העברית ואופני היווצרותו

בשפה העברית, הסלנג משמש לא רק להבחנה חברתית אלא גם להעשרת אוצר המילים בתחומים שבהם חסרים תיאורים ותארים מדויקים. לכן, חלק ניכר מהסלנג העברי נוגע לנושאים טאבו כמו מין וסמים וכן לעולמות תוכן שהתעשרו כמו מקצועות וטכנולוגיה. בין דרכי יצירתו של סלנג עברי: שאילה ממקורות זרים, הוספת סיומות, הלחמת מילים, שימוש בראשי תיבות, מטונימיות ומטפורות, משחקי מילים והכפלות.

סיכום: חשיבות הידע בוריאנטים השונים של השפה 

מדריך זה דן במגוון הצורות שבהן שפה מסוימת יכולה להתגלות - ניבים, סוציולקטים, אתנולקטים, ז'רגונים וכן סלנג שהוא למעשה שימוש יצירתי בוריאנטים אלה. ידע על קיומם ומאפייניהם של וריאנטים אלה חשוב להבנת התפתחותן של שפות וקהילות דובריהן, והוא מאפשר תקשורת מדויקת ומכבדת עם כלל הקבוצה. בהצלחה !מודעות

תשובה 2 אותיות: 
תשובה 3 אותיות: להג, ניב 
תשובה 4 אותיות:  סלנג
תשובה 5 אותיות: ז'רגון, ניבים (דיאלקטים)
תשובה 6 אותיות: בת לשון
תשובה 7 אותיות: 
תשובה (מיוחד מ-8 אותיות): 
ביטויים דומים: דיאלקט מילון, דיאלקט פירוש, דיאלקט מילה נרדפת, דיאלקט 3 אותיות, דיאלקטתשחץ
כדי למצוא תשובות נוספות - השתמשו בתיבת החיפוש בראש הדף.
יש לכם פתרון אחר להציע? כתבו לנו בתיבת התגובות!
עזרנו לכם למצוא את הפתרון לתשבץ? תפרגנו לנו בלייק!

3 תגובות:

יש לכם פתרון אחר להציע ? רשמו אותו כאן. תודה!

מורדו סודוקו להדפסה. בשלוש רמות: קל, בינוני וקשה. לחצו על הבאנר למעבר לסודוקו